rujan, 2009 >
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
OYO.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv


Komentari-On/Off

Image and video hosting by TinyPic

Linkovi

Athletic Club
Nogometni Magazin
Euronogomet

Tradicionalni dresovi - Domaći
Image and video hosting by TinyPic


Himna o najboljem klubu na svijetu!Tekst himne:

Athletic, Athletic, eup!
Athletic gorri ta zuria
danontzat zara zu geuria.
Erritik sortu zinalako
maite zaitu erriak.

Gaztedi gorri-zuria
zelai orlegian
Euskalerriaren
erakusgarria.
Zabaldu daigun guztiok
irrintzi alaia:
Athletic, Athletic
zu zara nagusia!
Altza gaztiak!

Athletic, Athletic
gogoaren indarra.
Aritz zarraren enborrak
loratu dau orbel barria.

Aupa mutillak!
Aurrera gure gaztiak!
Bilbo ta Bizkai guztia
goratu bedi munduan.
Aupa mutillak!
Gora beti Euskalerria!
Athletic gorri-zuria
geuria.

Bilbo ta Bizkaiko gaztiak gora!
Euskaldun zintzoak aurrera!

Himna Athletica - Download

Prijateljski blogovi

Barça - Més que un club!
Newcastle United
Bayern Munchen - by Adnan
FC Bayern Meister
Barca World
Werder Fan

ukoliko ste veči ili nešto manji fan ovog kluba, ostavite(ako želite) u komentarima(ili chatbox) svoj MSN, pa ćemo na taj način ostati u kontaktu, pa ako nas se s vremenom skupi više, dalo bi se razgovarati i o organiziranim gostovanjima(o tom-po tom)

Chahtbox






Sadržaj bloga:

Povijest kluba
Trofeji
Zanimljivosti
San Mames
Grbovi
Navijači


Gostujući dresovi
Image and video hosting by TinyPic

Portreti igrača:
Image and video hosting by TinyPic
Joseba Etxeberria jedna od najvećih legendi Athletic Bilbaa, to je igrač koji nastupa za Athletic od početka svoje profesionalne karjere. 32-godišnji Etxeberria svoju junoirsku karijeru je započeo 1994. u Real Sociedadu, no nakon samo sedam utakmica prešao je u Athletic za oko tri miliona eura (naravno bio je to transfer iz još juniorskih pogona). Tada mu je bilo samo 17 godina i je to bio 'najveći' transfer ikad, tj. prvi put je neki klub u Španjolskoj platio toliku odštetu za igrača koji još nije napunio 18 godina, naime radilo se o odšteti od 560 miliona pesetasa. Etxeberria je od tada ostao vjeran Bilbau, u istoimenom klubu ubilježio je 437 nastupa i postigao 87 pogodaka. Etxeberria naravno nije bio izostavljan niti na reprezentativnom planu kod pojedinih selektora, te je u 53 nastupa za Španjolsku reprezentaciju postigao 12 golova, no nedavno nam je otkrio da je u repki uvijek imao problema sa komunikacijom sa ostatkom tima.

Image and video hosting by TinyPic
Telmo Zarraonandia Montoya Zarra - 334 gola u 353 utakmice, od toga 252 u prvenstvima, kao najbolji strijelac lige svih vremena. U sezoni 1958-59 postigao je 38 prvenstvenih golova. Legendarni Zarra rođen je 20. siječnja 1921. godine, i zapamćen je kao najveća legenda baskijskog kluba. Sin inženjera po imenu Telmo Zarraonandia Salazar, djeda šefa separatističke baskijske stranke, i Tomasa Montoye, mladi Zarra bio je jedan od sedmero braće i sestara u svojoj obitelji od kojih je 5 bilo dječaka, bio je mješanih brakova baskijaca i roma, u baskiji se takva djeca 'mješanci' smatraju posebnim takav je baš bio i Zarra, upamćen je kao najveći strijelac La Lige ikada. Zarra je kao dječak bio veoma nestašan i uvijek je htjeo ići za loptom, iako mu političke i financijske prilike nisu dozvoljavale igranje i rad s loptom, Zarra se nekako uz pomoć djeda uspio probiti na treninge Athletica. Zarru u 18. godini potresa smrt brata Tomasa, koji je umro u građanskom ratu vođenom u španjolskoj. Zarra je ostao zapamćen i po tome da nikada nije želio igrati niti za jedan klub koji nije iz Baskije tako da je igrao samo za Bilbao, SD Indautxu i Barakaldo CF. Treba napomenuti i to da je strijelac sa najboljim prosjekom u španjolskoj reprezentaciji, u 20 nastupa postigao je isto toliko golova.

Image and video hosting by TinyPic
Fernando Llorente Torres dođen 26. veljače, 1985 u Pamploni (Baskija), nastupa za Athletic od 2005. godine. Llorente je u Bilbao stigao 1996, u dobi od 11. godina, krećući se raznim omladinskim pogonima kluba. Nakon što je u omladinskom pogodnu zabio 17 golova u 16 utakmica odmah je prebačen u profesionalni tim Athletic Bilbaa, u kojemu igra i dan danas, njegov debi za prvi tim Athletica bio je 2005. u okviru španjolskog kupa kralja u kojemu je u pobjedi Athletica od 6-0 protiv UD Lanzarotea postigao hat-trick, nakon toga Llorente izrasta u pravog vrsnog strijelca, u 129 nastupa za Athletic postigao je 32 gola, igrao je i za reprezentaciju Baskije u kojoj je u 33 utakmice zabio 23 gola, dok je ubilježio nekoliko nastupa za A reprezentaciju Španjolske u 5 utakmica postigao je 3 gola.

Ima li Athletic šanse za plasman u Ligu Prvaka naredne godine?
Da, naravno
Ne, još nemaju momčad za taj podvig
Ima ali minilmalne
Ne pratim nogomet
  
pollcode.com free polls




Online Users




clocks for websitecontadores web


nedjelja, 13.09.2009.

Povijest kluba

Image and video hosting by TinyPic
Athletic Club Bilbao je španjolski nogometni klub iz grada Bilbaa u pokrajini Baskiji.

Nogomet je u Baskiju došao posredstvom engleskih trgovaca. Novi je sport polako uzimao maha i počeo potiskivati tradicionalne sportove toga podneblja. Tako nastaju i prvi klubovi Bilbao F.C. osnovan od strane engleskih rudara i lučkih radnika i Athletic Club, osnovan od strane baskijskih studenata koji su se vratili sa studija u Engleskoj. Ova se dva kluba spajaju 1902. godine u jedan pod nazivom Club Vizcaya a 1903. nastaje Athletic Club de Bilbao.

Isprva su klupske boje bile plavo-bijele pruge, no 1910. prihvaća za službene klupske boje crveno-bijele okomite pruge koje su i danas zaštitni znak ovog kluba. Čini se da je razlog za odabir ovih boja bila činjenica što su lučki radnici iz Sunderlanda donijeli vlastite dresove iz svog grada kao poklon domaćinima, a ti su dresovi bili crveno-bijeli. No, postoji i druga verzija da se promijena dogodila iz vrlo praktičnog razloga, a taj je da je u to vrijeme cijena crvene tkanine bila znatno niža od plave. Od samih početaka klub počinje ostvarivati zapaženije rezultate.

Klub nikada nije ispao iz španjolske La Lige od njezina osnutka 1928. godine i time je uz bok velikanima kao što su Real Madrid ili F.C. Barcelona. Klub je jedan od najtrofejnijih u Španjolskoj; osam je puta bio prvak La Lige, a 24 puta pobjednik kupa. Osvojili su još i Superkup 1985. godine te igrali finale Kupa UEFA 1977. godine.

Nadimci kluba su Rojiblancos ili Zurigorri po klupskoj boji, crveno-bijelim prugama i Los Leones po mjestu gdje se nalazi stadion kluba, a koji je smješten uz crkvu San Mames, sveca kojega su bacili lavovima koji su ga odbili pojesti.

Od samih početaka kluba vođeni su krilaticom Con cantera y afición, no hace falta importación tj. S domaćim igračima i navijačima nema potrebe za strancima. Tako cantera postaje službeni stav vodstva kluba iz Bilbaa, ali i ostalih baskijskih klubova tog doba kao što su CD Alaves, Real Union, Arenas Club de Getxo i Real Sociedad. Tih pet timova bili su među deset osnivača španjolske La Lige. Do danas je jedino Athletic ostao vjeran ovom stavu tako da u klubu mogu igrati samo igrači rođeni u Baskiji i/ili oni čiji su bliski preci baskijskoga podrijetla. Ipak su to pravilo ponešto ublažili u osamdesetim godinama 20. stoljeća kada je dopušteno da u klubu igraju igrači koji su nogometno odrastali u Baskiji.

Pod Francom klub je morao mijenjati ime u Atlético Bilbao budući je general Franco odredio kako se ne smiju koristiti strane riječi u imenima klubova i organizacija.

U posljednjih dvadeset godina klub ne uspijeva ostvariti neke značajnije rezultate, ponajviše zbog ustrajnosti u provođenju cantere. Nekoliko puta je klub uspijevao izboriti nastup u europskim kupovima, a 1998. godine pod vodstvom Luisa Fernandeza postali su viceprvaci Španjolske izborivši tako Ligu prvaka. Ipak, u posljednjih nekoliko godina klub tavori u sredini ili pri dnu ljestvice. Protekle dvije sezone klub se grčevito bori za opstanak. Unatoč svemu, prema istraživanjima ugledne novine El Mundo 78% navijača ovoga kluba bi radije vidjelo svoj klub u drugoj ligi negoli da se odrekne stava da u klubu igraju isključivo baskijski igrači. Tako ovaj klub ostaje jedan od rijetkih klubova koji se protive pravilima modernog nogometa i pokušavaju kroz razvoj mladih domaćih igrača ostaviti traga u današnjem nogometu. Mnogi ovakvu politiku nazivaju rasističkom i ksenofobičnom, no oni koji brane ovaj stav naglašavaju kako je njima važnije da igrači na prvom mjestu imaju ljubav prema klubu i da razumiju što klub znači navijačima, a što nije slučaj s mnogim strancima koji dolaze u klubove španjolske lige.

|Komentiraj 0| Printaj| #|